V čínské medicíně se používá pro podporu vitality, fyzické výkonnosti, vytrvalosti a k podpoře libida.
Veškerá houbová surovina je testovaná v německé nezávislé laboratoři Agrolab na více než 500 druhů známých škodlivin (patogenů) jako jsou těžké kovy, pesticidy a člověku nebezpečné mikroorganismy. Testuje se také PAHs a radioaktivita. Testuje se každá šarže. Takto obsáhlé testy žádný jiný výrobce v Čechách nenabízí.
IDEÁLNÍ SLOŽENÍ, MAXIMÁLNÍ SÍLA A ÚČINNOST
Cordyceps patřil ve starověké Číně a Tibetu k nejcennějším houbám využívaným k harmonizaci duše i těla. Tato cizopasná houba je bohatým zdrojem betaglukanů, minerálů, stopových prvků i vitamínů.
Díky biofermentaci a následnému zpracování metodou horkovodní extrakce nabízíme vysoce kvalitní výtažek z mycelia (podhoubí) cordycepsu v ideálním poměru účinných látek pro nejlepší výsledky:
- min. 30 % polysacharidů (reálně bývá 33-34 %)
- 12-18 % D-mannitolu (kyselina cordycepsová)
účinky
Cordyceps je ze všech hub asi nejsilnější dobíječ energie, stimuluje imunitu a odolnost nejen proti virům, bakteriím a parazitům, ale i vůči stresu. Posiluje ledviny, což ocení lidé celkově zimomřiví, unavení a vyčerpaní - funguje i na syndrom vyhoření.
Používá se také u neplodnosti či různých sexuálních problémů (slabé libido, impotence, nízká kvalita spermií), ale třeba i u problematiky ledvin podle západního přístupu, jako jsou různé záněty ledvin, selhávání ledvin apod.
Velmi často se Cordycpes používá u zánětů močového měchýře, u nedostatečné funkce štítné žlázy. Je vhodný též u nadváhy, pokud je oslabená slezina a člověk je opět spíše zimomřivý. Pomáhá rozhýbávat tekutiny. Podle čínské medicíny je tloustnutí usazováním patologických tekutin.
Ideální je cordyceps pro sportovce, protože zlepšuje výkon a zkracuje fázi regenerace. Vhodný je u různých respiračních problémů souvisejících se slabou imunitou (astma, kašel), ale také u akutního stavu jako nachlazení a chřipka. Na toto je vhodný také betaglukan ve vysokých dávkách.
U malých dětí je výborný též u různých alergií. Spolu s Reishi má Cordyceps asi nejvýraznější účinek na psychiku.
POUŽITÍ V PRAXI
- podpora výkonu a zkrácení fází regenerace
- zlepšení odolnosti vůči stresu
- regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí/poruch (podpora libida)
- podpora funkce ledvin
- regulace štítné žlázy
- posílení imunitního systému
- pozvednutí lidské nálady
- podpora funkce srdce a kardiovaskulárního systému
- podpora funkce plic, jejich funkce a regenerace, např. u astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, rozedmě plic
- antiaging a snížení oxidačního stresu
- pomoc s infekcemi, např. borelióza
Souvisejicí produkty: Medicinální houby (reishi, cordyceps, coriolus, hericium)
DALŠÍ MOTIVY PRO POUŽITÍ cordycepsu
zlepšení kvality spermií, impotence, předčasná ejakulace, zvyšuje hladinu testosteronu, astma (především u dětí), přetrvávající kašel, nemoci plic (COPD, emfyzém, rozedma), alergická rýma, opakující se infekce močových cest, únavy, vyčerpání, ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), virové či bakteriální infekce, osteoporóza, snižuje cholesterol, regenerace svalů, stimuluje oběh krve a reguluje menstruaci (metrorrhagie, silná menstruace...), podpora při selhávání ledvin, stresové stavy, aktivuje fagocytózu makrofágů, podporuje spánek (je-li málo energie), ateroskleróza, arytmie, zvyšuje počet trombocytů (trombocytopenie po chemoterapiích), borelióza, strach, deprese, profilaxe očkování, alergie na spermie, slabá imunita od dětství.
Kontraindikace: Nepodávat večer (pouze u stavů velkého vyčerpání ano)! Ne u stavů nespavosti, horkých onemocněních, u akutních zánětů, při všech stavech horkosti. Opatrně v těhotenství.
Obsah balení: 90 kapslí á 500 mg extraktu - v želatinových kapslích
Složení v 1 kapsli:
Cordyceps CS-4, housenice čínská, Cordyceps sinensis, 100% čistý extrakt - 500mg
pomocné látky: bez pomocných látek, aditiv a konzervantů
Dávkování:
- zvýšená dávka: 3–10 kapslí denně (je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny)
- běžná dávka: 1–2 kapsle denně
- doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat
- kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým zeleným čajem
- Cordyceps by se neměl užívat pozdě večer, aby nenarušoval spánek
- při užívání vitálních hub doporučujeme zvýšit příjem vitamínu C, který zvyšuje vstřebatelnost účinných látek. Například ve formě extraktu brazilské třešně Aceroly.
Upozornění: Produkt není určen pro děti do 3 let, pro těhotné a kojící. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uchovávejte mimo dosah dětí. Produkt neslouží jako náhrada pestré stravy. Neobsahuje, kofein, lepek, konzervační látky, barviva ani cukr.
o cordycepsu
Cordyceps je vřeckovýtrusná jedlá parazitická houba. Její spory se uchytí na površích larev hmyzu a následně vyplní celou schránku svým sklerociem, ze kterého pak vyroste zralá houba. Cordyceps roste v nadmořských výškách nad cca 3500 metrů, a to hlavně v horách Tibetu, v čínských provinciích Sichuan, Yunnan atd. Houba se sbírá v období od dubna do srpna. Ve volné přírodě je však již málo k nalezení. Dle všeho během 25 posledních let poklesl výskyt o 90 %, což samozřejmě zvýšilo její hodnotu na trhu, a proto se tato houba pěstuje i uměle.
Poptávka po Cordycepsu je dána hlavně jeho účinky na lidské zdraví. Sílu Cordycepsu po tisíce let využívá tradiční čínská a tibetská medicína. Existují příběhy, které popisují, jak pasáci yaků vypozorovali na zvířatech změnu, pokud spásali Cordyceps. Zvířata byla vitálnější, silnější, zdravější i potentnější. Západnímu světu je Cordyceps znám až od roku 1726, kdy byl představen na mykologické konferenci v Paříži. Tehdy ale západní svět neměl o účincích Cordycepsu ponětí. To se však změnilo, byť mnohem později, i díky tomu, že v roce 1964 byl Cordyceps oficiálně zapsán mezi rostlinná léčiva do čínské farmakologie.
CO SE V cordycepsu SKRÝVÁ?
nukleosidy a nukleobáze
Jedná se např. o adenin, adenosin, guanin, guanosin, inosin, hypoxantin, cytidin, cytosin a v neposlední řadě cordycepin. Nukleosidy regulují funkce buněk. U imunitních buněk, jakými jsou makrofágy, může po vazbě adenosinu na receptor dojít ke zvýšení syntézy protizánětlivých cytokinů, růstového faktoru, který podporuje novotvorbu cév aj.
Pro Cordyceps je naprosto jedinečnou složkou cordycepin. Jedná se o 3′-deoxyadenosin. Tato sloučenina úspěšně bojuje s rakovinnými buňkami. Váže se na adenosinový receptor A3, čímž množení rakovinných buněk, a nastartuje u nich apoptotické procesy, které vedou k zániku rakovinné buňky. Cordycepin také neutralizuje volné radikály, moduluje aktivitu imunitního systému, ochraňuje kardiovaskulární systém, působí proti rozvoji aterosklerózy. Existují i studie, které popisují, že jeho podávání snižuje bolest a zvyšuje produkci pohlavních hormonů.
nukleotidy
Mezi tyto sloučeniny patří např. uridin 5-monofosfát (UMP), adenosin 5-monofosfát (AMP), guanosin 5-monofosfát (GMP). Tyto zasahují do funkce imunitního sytému, posilují jej, upravují metabolismus mastných kyselin, podporují vstřebávání železa z trávicího traktu a hojení a obnovu poškozených tkání.
STEROLY
Nejhojněji se v Cordycepsu vyskytuje ergosterol a jeho sloučeniny. Sterolové sloučeniny jsou známé svými cytotoxickými účinky, které jsou namířené proti rakovinným buňkám a bakteriím či kvasinkám. Sitosterol je možné využít v léčbě zbytnělé prostaty, působí též preventivně proti vzniku rakoviny prostaty, tlustého střeva a prsů. Jiné steroly, např. campesterol a stigmasterol omezují vstřebávání cholesterolu ze střeva do krevního oběhu. Poslední jmenovaný sterol, tedy H1-A, je účinnou podporou regenerace ledvin, na druhou stranu však dokáže buňky ničit, a to ty rakovinné. Díky vlivu na imunitní systém, jehož aktivitu mírní, H1-A využít u autoimunitních onemocnění.
bílkoviny
Houby, ačkoli jsou řazeny spíše do rostlinné říše, obsahují velké množství bílkovin. Mezi bílkoviny patří enzymy. V Cordycepsu také některé najdeme, např. DNázy, které štěpí DNA, serinové proteinázy, jež jsou schopné pomoci rozpouštět krevní sraženiny.
Krom komplexních bílkovin jsou v Cordycepsu také jejich stavební prvky, což jsou aminokyseliny. Cordyceps obsahuje i ty esenciální, tedy ty, které si tělo neumí samo vytvořit a musí mu být dodávány zvenku. Jmenujme třeba tryptofan. Z této aminokyseliny se vytváří serotonin, což je důležitý neurotransmiter, jehož nedostatek se projeví depresemi.
Sloučeny, které obsahují více než 10 aminokyselin, tedy polypeptidy, jsou v Cordycepsu také hojně zastoupeny. Mnohé dokážou regulovat krevní tlak, rozšiřovat cévy, zabíjet rakovinné buňky, působit proti zánětu a neutralizovat volné radikály. Do skupiny polypeptidů patří např. cordymin, cordycedipeptid A, cordycedipeptid A, cordyceamidy A a B a myriocin, jenž dokáže zabíjet patogenní bakterie.
tuky a volné mastné kyseliny
V Cordycepsu se nachází 28 nasycených a nenasycených masných kyselin. Jsou to např. kyselina laurová, kristová, pentadecylová, palmitoolejová, palmitoví, olejová či stearová.
Mastné kyseliny jsou jednak stavebními prvky, mohou z nich být syntetizovány další produkty, ale mohou pochody v těle ovlivňovat přímo, když se vážou na receptory na buňkách. Zapojují se tak do regulace metabolismu tuků, cukrů a aktivity imunitního systému. Kyselina palmitová se např. váže na receptory buněk ve slinivce, které tvoří inzulin. Vazbou zvyšuje jeho syntézu a uvolnění do oběhu, čímž poklesne glykémie.
polysacharidy
Polysacharidy vykazují protirakovinnou, protiinfekční aktivitu. Harmonizují fungování imunitního systému, snižují koncentraci tuků a cukrů v krvi a neutralizují volné radikály.
Účinky polysacharidů se liší dle složení, tj. z jakých monosacharidů jsou složné, jak jsou rozvětvené a jakou mají molekulární hmotnost. Nejvíce jsou studovány glukany, v Cordycepsu jsou oba druhy, alfa i beta.
Extracelulární polysacharidy mají výraznou imunomodulační a antioxidační aktivitu. Intracelulární polysacharidy jsou nejsilnějšími antioxidanty, působí protizánětlivě, ale umí imunitní systém také posílit. Podílí se na boji s rakovinou, a navíc snižují glykémii a cholesterol. Do této skupiny patří glukan označený CPS-2, který je možné využít i pro ochranu a zlepšení činnosti selhávajících ledvin. Dalším polysacharidem je CPS-1 – rozvětvený glukomannogalaktan, který se izoluje z mycelií a vyznačuje se imunostimulačními účinky a schopností snižovat glykémii a neutralizovat volné radikály.
Nerozpustný polysacharid je i nerozpustná vláknina chitin. Ten je důležitý např. pro podporu peristaltiky a správné složení střevní mikroflóry. Krom polysacharidů jsou v Cordycepsu zastoupeny i samostatné monosacharidy, disacharidy či oligosacharidy. Za zmínku jistě stojí D-manitol, který se běžně používá jako sladidlo, ale v medicíně je podáván při zvýšeném nitrolebním tlaku, zvyšuje totiž vylučování tekutin.
další složky cordycepsu
Nemůžeme vynechat ani další zajímavé složky, které jsou v houbách sice méně zastoupeny, ale dotvářejí jejich celkovou účinnost: minerály (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, mangan, zinek a selen), stopové prvky a vitaminy (B, D, E, K a C).
Cordyceps má také analgetické, tj. bolest snižující účinky, za nimi stojí hlavně protizánětlivé aurantiamidy. Důležitou složkou i melanin, který funguje jako silný antioxidant a je součást pigmentu, který je i v našem organismu a dává barvu vlasům, očím, pokožce aj.
Kód | Kód: 767 |
---|---|
Kategorie: | Medicinální houby |
Hmotnost: | 0.2 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.