metabolická, hormonální a imunitní podpora
Proto podporují imunitní systém (adekvátní imunita je obrana proti patogenům/infekcím, zánětům, nepřítomnost alergií/ekzémů), reprodukční zdraví, ochranu buněk před poškozením, psychiku a zdraví mozku (nervová soustava), produkci kolagenu, normální stav nehtů, vlasů a pokožky (obnova kožních buněk), pomáhají regulovat krevní cukr a metabolismus makroživin, zvýšit libido (testosteron a dopamin). Přispívají k normální činností štítné žlázy a tím i efektivnímu metabolismu.
slovo Elihealth
“Zmíněné mikroživiny (vitamíny a minerály) nedoporučuji suplementovat v populárních doplňcích stravy (syntetické a taky rostlinné formy). Jedná se o jiné látky než ty, které najdete v přirozených živočišných zdrojích a organismus je neumí dobře využít. Proto jejich suplementace není řešením ničeho a může být nejen zbytečná, ale přímo nebezpečná.”
—
Nedílnou součástí pro-metabolické, tedy fyziologicky odpovídající stravy a přístupu ke zdraví, jsou vedle vhodných druhů sacharidů („paliva“ pro efektivní metabolismus) také živočišné výrobky, které jsou bohaté na pro tělo dobře využitelné (biodostupné) živiny.
Jedná se jak o zdroje bílkovin, tak právě i o zdroje nezbytných živočišných vitamínů a minerálů: bio nebo grass-fed játra, bio vejce (zejména žloutky), bio/grass-fed kravské nebo kozí a ovčí mléko a mléčné výrobky. A vedle nich to jsou také ÚSTŘICE, krevety a jiné mořské plody s vysokým obsahem mikroživin a zároveň nízkým obsahem PUFA omega-3 a o-6 mastných kyselin (na rozdíl od tučných chladnokrevnch ryb).
Mají také málo aminokyselin jako je tryptofan, cystein a metionin, které působí v nadbytku pro-zánětlivě a antimetabolicky.
Nejíme je minimálně 1 - 2x týdně, abychom byli „hogo fogo“. Stejně jako jíme játra kvůli nanejvýš důležité mědi a retinolu, tak krevety či ústřice vyhledáváme zejména proto, že obsahují především zinek, selen, měď a B3 – o jejich důležitých i zajímavých funkcích se dozvíte ještě níže.
proč suplementovat?
Čerstvé ústřice se ve středu Evropy shání obtížně, a pokud se k nim dostanete, tak jejich "čerstvost" může být poměrně riskantní. Proto nám je na talíři nahrazují většinou mražené krevety (bez konzervantů), které k nim mají nejblíže. Ústřice ovšem z pohledu na obsah mikroživin přebít nedokážou.
A zde se otevírá prostor právě pro MRAZEM SUŠENÉ ÚSTŘICE, které mohou splnit funkci toho nejlépe vstřebatelného multiminerálního a vitamínového suplementu! Ideálně se tak doplňují s játry (nejlépe grass-fed hovězími či od zvířat aspoň převážně pasených venku a z bio chovu). Zdroj ústřic je také důležitý – měly by být získávany čerstvé z co nejčistších vod. Mnoho značek konzervovaných ústřic a některých suplementů pochází z pochybných zdrojů. Ústřice Wolfino pochází z Pacifiku.
Ústřice jsou ideální pro všechny kdo: nemají pravidelný přístup k čerstvým ústřicím, chtějí navýšit zinek a další vzácné živiny (selen, měď, zinek, B3) a nestačí jim 1-2x týdně porce krevet, jejich zdravotní stav vyžaduje významnější navýšení zmíněných mikroživin apod.
Jak jíst mrazem sušené ústřice v kapsli? Ideálně s jídlem nebo těsně po jídle. Kapsle ústřic Wolfino je z želatiny, může se trávit lépe než rostlinná celulózová kapsle.
Sušené ústřice v prášku doplňují pro-metabolickou stravu, která zohledňuje fyziologii organismu! Nenahrazují ji. Nezapomeňte, že pro efektivní metabolismus je nezbytný dostatečný příjem energie (kcal) z určitých zdrojů dobře stravitelných sacharidů a také adekvátní příjem kvalitních živočišných bílkovin, přiměřené množství nasycených tuků, eliminace PUFA omega-3 a omega-6 (druh degenerativních, oxidujících, estrogenních, karcinogenních, pro-diabetických, imunitu potlačujících a metabolismus tlumících tuků; přičemž omega-3 mají v teplokrevém těle vlastnosti ještě silnější než o-6), eliminace lepku, antinutrientů a nadbytku vlákniny z některých rostlinných potravin, vyřazení nevhodných suplementů. To jde ruku v ruce s důležitostí přijímat mikroživiny, které jsou pro tělo dobře využitelné (vitamíny a minerály z živočišných potravin).
Jaké faktory vedou k efektivnímu metabolismu a jaké je potřeba naopak vyřadit z pohledu na naši fyziologii a jak tělo funguje, se dozvíte v článcích na EliHealth.cz, v jejích příspěvcích na FB a také v podcastech.
Zajímavost: Maso ze sušených ústřic mohou teoreticky i domácí masožravá zvířata (kočky, psi, potkani, ptáci, slepice...), když se jim vysype část kapsle do jídla. Ale prakticky je to zrovna pro ně možná ono „hogo fogo“ :-) a nadbytečná položka. Dostatek živin totiž dokáží zvířata získat z přirozené stravy pro jejich živočišný druh a při eliminaci škodlivin, které se dnes zavedly bohužel téměř jako norma (granule/konzervy a chyby na „klasickém“ BARF u koček a psů; obiloviny, sója a semena pro slepice, další ptáky a potkany atd.). O přirozené stravě pro jednotlivá zvířata se bavíme více v příspěvcích na FB, článcích na webech, e-booku pro zvířata či konzultacích s jeho majiteli.
o jaké přirozené a dobře využitelné živiny nám jde v ústřicích?
ZINEK* se podílí na více než 300 enzymatických funkcích/reakcích v těle. Má vliv na imunitní systém, obnovu buněk, hojení ran a produkci energie. Působí jako antivirotikum. Nedostatek zinku snižuje enzym 5 ́-deiodináza, který je potřeba pro konverzi hormonů štítné žlázy. Receptory hormonu T3 potřebují zinek k tomu, aby se T3 stala biologicky aktivní pro organismus. Zinek pomáhá správnému využití vitamínu A (retinolu), který je zásadní pro produkci hormonů (jako je progesteron, testosteron).
Zinek je potřebný pro zdraví prostaty u mužů (a ejakulaci), pro produkci testosteronu u mužů i žen, je inhibiotorem aromatázy (chrání také před nebezpečnou a bohužel běžnou estrogenovou dominancí!).
Nedostatek zinku a nízký testosteron u mužů brání optimální tvorbě spermií. U žen má vliv hlavně na produkci progesteronu a taktéž ovlivňuje libido a hormonální rovnováhu. K tématu estrogen a progesteron doporučujeme článek od EliHealth o hormonech. Zinek je důležitý pro zdraví kůže, nehtů a vlasů; stimuluje produkci kolagenu.
* Syntetický zinek nechceme, je pro organismus obtížně využitelný a jeho izolovaná suplementace vede k deficitu mědi (zvyšuje její spotřebu).
MĚĎ reguluje železo a pomáhá správnému transportu železa v těle. Nedostatek mědi vede k nadbytku železa v tkáních, kterým dnes trpí většina lidí, kteří se na to nezaměřují. Toto platí nezávisle na krevních testech, které poskytují v tomto ohledu zkreslené výsledky a mají nic nevypovídající hodnotu, protože lidem vychází nízké hladiny železa v krvi, z čehož usoudí, že je potřeba železo navyšovat různými více či méně škodlivými způsoby. Problémem je u nich ovšem hned vedle neefektivní štítné žlázy právě nedostatek mědi, která železo reguluje a nikoli nedostatek železa. Nadbytek železa (uloženého v tkáních) je problém, protože se váže na PUFA a estrogen, společně oxidují, poškozují tkáně, zamezují produkci energie... Proto je důležité mít v jídelníčku přirozené a dobře využitelné zdroje mědi – ústřice, krevety a játra.
Měď hraje roli v produkci ATP (buněčné energie) v mitochondriích a má vliv na imunitu: pomáhá tvořit DAO enzym, který odbourává histamin (v nadbytku prozánětlivý, stresový faktor). Napomáhá tvorbě bílých krvinek v kostní dřeni (obrana proti patogenům a infekcím z nich).
Vitamíny skupiny B v přirozené formě. Například B3 - niacin v jeho dobře využitelné formě - se účastní opravy a růstu buněk (vč. kožních buněk, kdy pomáhá při řešení kožních obtíží). Je nezbytný pro normální funkci nervového systému; hraje roli při tvorbě myelinu, který obklopuje nervová vlákna a pomáhá v přenosu nervových impulsů (pomáhá v prevenci a léčbě neurodegenerativních onemocnění a neurologických obtíží). V neposlední řadě B3 hraje roli v produkci energie v buněčných mitochondriích a je tedy velmi důležitý pro funkční metabolismus.
Z B3 se vytváří jeho aktivní forma niacinamid pomocí střevních bakterií za předpokladu, že je náš trávicí trakt v pořádku. Niacinamid má řadu významných benefitů pro metabolismus, některými je nazýván jako klíčová látka pro efektivní metabolismus a produkci energie. Je prekurzorem pro NAD+, což je molekula ve všech živých buňkách, která hraje stěžejní roli v přeměně jídla na energii, opravě poškozené DNA, zlepšuje zdraví buněk a prodlužuje jejich životnost.
NAD+ se snižuje s věkem (po 60. roce věku až o 50 %), konzumací alkoholu, PUFA, elektrosmogem (EMFs), rentgenovým zářením a CT, ponocováním a nadmírou stresu. Niacinamid chráni před uloženými PUFA v tkáních: tím, jak zvyšuje NAD+, tak zamezuje uvolňování uložených PUFA z tkání do krve (ve formě volných mastných kyselin). Tím pomáhá předcházet oxidativnímu poškození a také pomáhá snižovat volné mastné kyseliny v krvi a využívat cukr/glukózu buňkami pro produkci energie (vysoká hladina volných mastných kyselin v krvi v podobě PUFA uvolněných z tkání je jednou z příčin IR a cukrovky; volné mastné kyseliny brání vstupu glukózy do buněk a tak zůstává vysoká hladina cukru v krvi. Diabetici mají většinou málo B3/niacinamidu. Snížení volných mastných kyselin zlepšuje spalování glukózy na energii = zefektivňuje metabolismus).
SELEN je důležitý pro funkci štítné žlázy - je potřebný pro konverzi neaktivního hormonu T4 na aktivní T3; chrání ŠŽ před poškozením nadbytkem jódu*; má velký vliv na efektivní metabolismus.
* Nadbytek JÓDU štítnou žlázu poškozuje. Jód nechceme suplementovat nebo jíst sůl se syntetickým jódem. Jódu je na pro-metabolické stravě dostatek (bílé nízkotučné ryby, mořské plody, mléko a mléčné výrobky). Hlavní příčinou utlumené štítné žlázy není v současné společnosti nedostatek jódu! Jsou to lepek a antinutrienty (bránící mj. vstřebávání živin), PUFA tuky, obecně nevhodná, nefyziologická potrava a další stresové faktory mimo stravu, o kterých se na EliHealth stále bavíme.
Selen chrání mimo jiné před poškozením PUFA (polynenasycenými mastnými kyselinami) – což neznamená, že byste měli v jejich konzumaci pokračovat, když vedle nich budete jíst zdroj selenu. Pomáhá spíš se škodou, kterou už jsme si jedením a používáním PUFA způsobili.
Balení obsahuje 120 kapslí, každá obsahuje 2 400 mg.
Složení: Prášek z čistého masa ústřic, želatinová kapsle
Doporučené dávkování: 4 kapsle denně, ideálně s jídlem (lze rozdělit na dvě dávky)
Kód | Kód: 1074 |
---|---|
Kategorie: | Doplňky stravy |
Hmotnost: | 0.3 kg |
Obsah: | 120 kapslí |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.